Scurta prezentare a școlii

Cine suntem?

"Nu zidurile fac o școală, ci spiritul ce domnește într-însa" Regele Ferdinand I

Şcoala Gimnazială Specială nr.4, de-a lungul timpului a avut mai multe denumiri, în funcţie de specificul de funcţionare.

Aceasta a fost construită în jurul anilor 1900, ca şcoală pentru elevii Cartierului Mandravela, numindu-se Şcoala Cartierului Mandravela.

Şcoala funcţionează din semestrul II al anului şcolar 2008 – 2009, într-o nouă locaţie situată în str. Caporal Grigore Marin nr. 42– 44 sector 4.

În prezent, Școala Gimnazială Specială nr. 4 este un complex școlar alcătuit din:

1. Grădinița pentru preșcolari cu nevoi speciale

2. Clasa pregătitoare

3. Școala specială cu clasele I - X pentru elevii cu deficiențe mintale, deficiențe neuromotorii și deficiențe asociate

Elevii nostri

Școala noastră are un număr de 149 de elevi, cu vârste cuprinse între 3 și 25 de ani, pe diferite niveluri de învățământ:

- 2 grupe de grădiniță

- o clasă pregătitoare

- 5 clase de învățământ primar

- 8 clase de învățământ gimnazial

De asemenea, școala noastră oferă asistență educaționala pentru alți 15 elevi cu cerințe educative speciale integrați în școli și grădinițe de masă

Partenerii nostri

De-alungul timpului, cadrele didactice din școala noastră au colaborat cu diferiteinstituții publice sau diferiți furnizori de educație.

În anul școlar 2013 - 2014 partenerii noștri au fost:

• Școala ”Avram Iancu”
  • Ascociația ”Lumea Bună”
  • Grădinița ”Pisicile Aristocrate”
  • Școala Profesionala Specială nr. 3
  • Grădinița nr. 149
  • Ascociația C4C
  • Casa Corpului Didactic
  • Institutul pentru Politici Sociale
  • Asociația ”România Connect 1990”

Telefon: 031.425.71.41
Fax: 031.425.71.41